Do formy: Jak to u mě začalo?

Poslední dva roky jsem se popravdě moc nehýbal. Moje pracovní povinnosti a osobní starosti ukotvily mé sedací svaly pevně k povrchu židle. Výsledkem byl (a stále ještě je) mimo jiné i významný přírůstek izolační vrstvy. Díky tomu a dalším návykům, které mají ke zdravému životnímu stylu blízko asi jako tarantule k titulu miss sympatie… začal jsem pociťovat jistou nepohodlnost ve svém vlastním těle.

měření na In Body

A tak jsem si řekl DOST!

V rámci životního převratu a znovuobjevování dávno zapomenuté životní filozofie jsem přestal kouřit. Chvíli trvalo, než jsem nabral dostatečnou jistotu. Když se tak stalo, přestal jsem konzumovat alkoholické nápoje. To už byla hračka. Jakmile se jednou naučíte DĚLAT rozhodnutí, zjistíte, že je to jako jezdit na  kole. Aby toho nebylo málo, učím se snídat a snažím se pečovat o své nehty poněkud civilizovanějšími způsoby.

Zatím poslední kapitolou tohoto příběhu je deportace tuku z bezpečí mého břicha (a mnoha dalších partií). Po konzultacích s mými sportovně aktivnějšími přáteli a poctivém online výzkumu jsem se rozhodl pro Spinning. Vyšel mi jako nejefektivnější varianta pro tzv. rozdýchání (v mém případě spíš resuscitaci) metabolismu. Osobně jsem si to pojmenoval jako fázi učení se potit.

Konkrétně jsem se rozhodl pro Spinning&Fitness na Kounicově ulici. Tuto instituci navštěvují především mí kolegové, kteří nešetřili chválou na majitele a, jak jsem pochopil, též hlavního body building specialistu. Párkrát jsem se s „Bobem“ (občanským jménem Bořivoj Drastich, ale tohle jméno jsem snad ještě neslyšel nikoho vyslovit) potkal a přiznávám, že ho jeho pověst v dobrém předcházela.

SPINNING&FITNESS

Lekce pro nováčky se koná každý čtvrtek v 19:45 hodin. 

Při telefonické rezervaci jsem se dozvěděl vše potřebné, hlavně to že se mám snažit dokodrcat nejpozději 15 minut před začátkem lekce, aby se vše v pořádku stihlo.

Pocity a zkušenosti z první jízdy naleznete v následující kapitole.Co sebou? Tričko, kraťasy, tenisky a ručník drobnějších rozměrů na otření potu z čela, dále doporučuji nezapomenout osušku a sprchový gel (můj případ). Poslední věc, bez které se rozhodně neobejdete, je láhev vody.

Do formy: Spinning – lekce 0

ZdeněkSestoupil jsem do prostorů Spinning&Fitness. Hned se mě ujal človíček na baru, dostal jsem klíček a šup do cvičebního. Postupně se všichni nováčci začali kumulovat v prostoru před barem. Po chvilce se objevil instruktor. Představil se jako Karel. Zeptal se svého obecenstva, jaké jsou jejich sportovní zkušenosti a jaká jsou jejich očekávání. V návaznosti na to vysvětlil, co lze od Spinning indoor-cyclingu čekat a co nikoliv. Následoval přesun do „jízdárny.“ Na první pohled mě zaujalo kaskádové členění prostoru. Ať jedete na kterémkoliv kole v jakékoliv řadě, vždy máte obstojný výhled na instruktora/ku (co hůř – on/a na Vás taky).

První věc, kterou nás instruktor Karel v „jízdarně“ naučil, bylo nastavení kola. Nastavitelných částí není tolik, takže i člověk jako já, si to byl schopen zapamatovat.

Do formy na Spinneru

Druhá věc, kvůli které jsme se přesunuli do „jízdarny,“ už bylo samotné „osedlání“ kola. Lehká kontrola nastavení, utažení řemínků, seznámení se s nastavováním zátěže, ruční brzdou a už se šlapalo.

Úvodní lekce je zacílená na ovládnutí základních technik jízdy na Spinneru. Instruktor Karel vysvětloval za jízdy základní pravidla a možné odlišnosti každé následující lekce. Dozvěděl jsem se jak držet správně ruce, jak pracovat se zátěží, jak dýchat, že je důležité správně rozložit síly.

Osobně jsem z toho pochopil, že nejdůležitější je vždycky řídit se vlastním tělem a nezničit se na prvním „kopečku“ tak, že dva dny nebudete moct chodit.

I když instruktor Karel nakázal „osolit“ zátěž a zvednout „sedinku“ ze sedla, zůstával jsem sedět a soustředil jsem se na to, abych dojel. Hodně jsem laboroval s kolečkem zátěže.

Na druhou stranu, čas od času je dobré si to zkusit od začátku do konce se vším všudy. Když to neklapne, nic se neděje. Když to klapne, rozhodně to zahřeje sebevědomí. Buďte prostě jen trochu racionální a nemyslete si, že po třetí lekci budete jezdit stejně jako instruktoři.SPINNING&FITNESS

Úvodní lekce nakonec znamenala zhruba 35 – 40 minut v sedle. Po strečinku a otevřené diskuzi s instruktorem na témata více či méně spojená se Spinning lekcemi, následovala zasloužená sprcha. Při odchodu se potkáte i s Bobem, se kterým se ještě můžete poradit o všem, co se týká fitka, členství, nebo vašeho těla.

Odcházel jsem, příjemně unaven a s dobrým pocitem a malým dárečkem… a hlavně objednaný na další lekci :o)

 

 

 

Doporučení

Abyste stejně nadšeně, jako já, odcházeli i vy, doporučuji (nejen) během dne, kdy vás čeká trénink, dodržovali pitný režim, dali si snídani a nejpozději 2 hodiny před lekcí sníst lehký dlabanec bohatý na cukry (např. rýže s ovocem). Po tréninku doporučuji zbaštit banán.SPINNING&FITNESS

Vyhnete se tak nepříjemným pocitům po lekci, jako je malátnost, nadměrná únava, točení hlavy, apod… Tohle totiž dokáže proces dostávání se do formy pořádně otrávit.

Z vlastní zkušenosti vím, že když tohle odbydu, cítím se po tréninku jako přejetá srna.

Pokud máte den úplně z praku, nezoufejte. Existuje jedna nouzová varianta a to „čokoládový drink,“ který vám před tréninkem nachystají na baru.

Do formy: Měření, aneb z čeho jsem vlastně složen.

Úvodní rekapitulace, aneb co se změnilo od předchozího dílu. Stále nekouřím (125 dnů). Stále abstinuji (60 dnů) a stále jezdím SPINNING® (42 dnů, 2x – 3x týdně). Potíže mi stále dělá pravidelná strava. I tady ale zaznamenávám drobná vítězství. Například se mi již pár týdnu v řadě daří nevynechávat snídani. Baštit pravidelně co tři hodiny je pro mě ale stále nedostižná meta. Velmi oblíbená otázka mezi mými přáteli od doby zveřejnění prvního článku směřuje na kultivaci mých nehtů. Ani v této oblasti to bohužel ještě není stoprocentní. Ale řekněme, že se mi dlouhodobě daří držet hladinu 70% úspěšnosti.

Z pohledu změny životosprávy mám za sebou docela povedený měsíc. Díky pravidelnější stravě a pravidelnému pohybu se cítím mnohem lépe. Schody nejsou problém, cesta na zastávku už netrvá 20 minut, ale jen 15 a navíc se po ní nepotím a nefuním jako kus jatečního vola.

Protože není čas, ztrácet čas, rozhodl jsem se skočit do „toho“ po hlavě. Domluvil jsem se s Bobem na akčním tříměsíčním plánu. To znamenalo změřit skladbu mého těla, analýzu mého stravování a nastavení tréninku.

Základem správného a zdravého hubnutí je pravidelné měření na takové protivné mašince, která člověku řekne kolik má na sobě tuku a kolik svalstva a při pravidelném měření je schopná odhalit zda člověk hubne právě na svalech, či na tuku. Nu tak jsem se na tu potvůrku postavil. Bylo docela depresivní sledovat, jak se téměř všechny hodnoty zastavily, zatímco množství tuku rostlo a rostlo.svalová hmota,tuk

Abych Vás neošidil o tu „zábavu“ s naměřenými hodnotami, tady jsem já v číslech:
Váha: 111 Kg!
Z toho svalstvo: 36,6 L
Z toho tuku: 47,3!!!

Tajně jsem doufal, že na tom budu lépe. Sem se hodí jeden z mých oblíbených citátů amerického komika George Carlina: „Uvnitř každého cynika… je velmi zklamaný idealista.“ Rychle jsem tedy vykopal hrobeček, rozloučil se s tou částí mého já, která doufala a věřila, že svět je ve skutečnosti docela příjemné místo.

Vzhůru do boje.

Největší část rozboru naměřených výsledků se v mém případě točila kolem příjmu energie. Můj systém stravování totiž, krom vytváření tukového polštáře, vedl také k úbytku svalové hmoty a k výraznému zpomalení metabolismu.

Dostal jsem naordinovanou pravidelnou stravu. Co se složení jídelníčku, dozvěděl jsem se, že moje strava navíc nebyla správně vyvážena. Moc bílkovin, málo sacharidů. O tučném se bavit nebudeme. (Každé jídlo se dá sníst, když je v něm dostatek slaniny, že?)

útrobní tuk vyváženost postavy

Důležité je vědět, jak se stravou před a po tréninku- jíst nejpozději 2 hodiny před tréninkem stravu bohatší na polysacharidy, atd. Po je zase potřeba doplnit rychlé cukry (aplikuji banán) a do hodiny si dát normální baštu - něco trochu bohatšího na bílkoviny, aby mělo tělo z čeho budovat svalstvo.

Tip: Stravu doporučuji probrat s Bobem. Doporučí, co má sám osobně vyzkoušeno. Nemusíte, pak v obchodě stát půlhodiny, než naleznete výrobek s potřebnými nutričními hodnotami. Navíc připravuje i jídelníčky na míru. Výsledkem je manuál, kde naleznete, informace o potravinách, doporučené výrobky, recepty a plán na xy týdnů.

Po výbavě znalostmi z kapitoly „Jak si neházet při hubnutí klacky pod nohy hloupostmi ve stravování,“ jsme se dostali k nastavení tréninku.na Spinneru

Vzhledem k poměru tuku a svalů jsem dostal naordinovanou pro začátek posilovnu 2x týdně a 3x týdně se musím věnovat aerobní aktivitě – SPINNING®, veslování, běhání…

Úkoly zní jasně – zvýšit objem svalové hmoty a pomocí aerobních tréninků odbourávat tuk pěkně gram po gramu.

V tomto režimu mám za sebou první týden. A stále jsem na živu. Jen občas vypadám trochu utahaně. (hlavně ve chvílích, kdy se zapomenu tvářit)

Jak funguje spalování tuků:

Při samotném tréninku nedochází k významnému odbourávání tuků, tělo si bere energii nejvíce z krevního cukru, svalových a jaterních zásob glykogenu a ze samotné svalové bílkoviny. Správně nastaveným tréninkem v těle proces spalování teprve spouštíte. Při správné tepové frekvenci začne tělo uvolňovat do krevního oběhu i tuky. Podle toho, co jsem se dočetl, k tomu dochází po 15-30 minutách aktivity v aerobním pásmu tepové frekvence. Proces uvolňování tuků ale při tréninku nekončí a trvá dalších 24 hodin. Pak platí, že více svalů spálí více tuků a to především při procesu „následného spalování“ (z anglického „afterburn effect“).

Tip: Jaká je Vaše spalovací tepová frekvence se dá přesně změřit (v ústavu), přesněji odhadnout, nebo orientačně tipnout. Doporučuji variantu druhou (Přesnější odhad se dá udělat na základě tabulek, stačí říct Bobovi a on vám řekne, co a jak.). Existuje ještě jeden způsob, ale ten jsem zatím neměl příležitost vyzkoušet. Jednou za čas se konají speciální SPINNING® lekce zaměřené vyloženě na práci s tepovkou. (Jakmile se mi naskytne příležitost, využiji a podělím se o zkušenost.)

Doporučení: Vyčíst se toho dá na internetu mnoho a dokonce některé informace jsou i užitečné. Z vlastní zkušenosti ale vím, že je lepší se ze začátku nechat pohlídat. I drobné chyby mohou ve výsledku pěkně otrávit.

Perlička z měření:

Při měření jsem se dozvěděl perličku. Moje pravá ruka je o celých 100 gramů svalové hmoty těžší než moje levá ruka…

Napadlo mě totéž, co většinu z vás. To ale nevysvětluje, proč je moje pravá noha od levé těžší o celých 200 gramů. :o)

Do formy: Poprvé v posilovně

Důležitá data:
28. 10. 2012 – přestal jsem kouřit, 1. 1. 2013 – přestal jsem pít, 18. 1. 2013 – začal jsem jezdit Spinning®, 18. 2. 2013 – absolvoval jsem své první měření (111 Kg z toho tuku 47,3 a svalů 36,6) a dne 22. 2. 2013 jsem se začal sbližovat s posilovnou.

V životě razím filozofii, že nejvíce se člověk naučí vlastní blbostí. Ale jelikož

http://www.spinningafitness.cz/files/zdenek-kurica/2-kolaz-bosu-bricho.jpg

Vědom si své vší (až muší) síly, měl jsem obavu, abych se krapet neztrapnil. Přece jen, cestou na SPINNING® jsem potkával pravidelně našeho právního zástupce (muže s obvodem paže větším než je obvod mého stehna) a jemu podobné (cituji „hardcore dřepaře“). Inu, již nebylo cesty zpět. Vytěsnil jsem všechny své chmury a dostavil jsem se ve smluvený čas na značku. mám patřičně vyvinutý pud sebezáchovy, domluvil jsem se s Bobem, že mi první trénink nastaví a dohlédne na to, abych si neublížil.

Úvodní trénink zahájil trenér Bob lehkým přeměřením mých fyzických dispozic. Pohled zepředu, zezadu, zprava, zleva… a na světě byla diagnóza. „Zkrácené svaly, úpony a šlachy, chycený levý trapéz a zubaté lopatky.“

Zřejmě výsledek nošení tašky přes rameno a jistého hrbení se při chůzi i práci. Pracovní pozice, kterou jsem si oblíbil, spočívá v hlubokém a klenutém zaplutí do kancelářského křesla. Lidem s alespoň průměrnou obrazotvorností se mohou při tom pohledu honit hlavou (h)různé výjevy.

První cvik mi tedy měl posílit přitahovače lopatek, aby mi po pár týdnech výrazně nevyčnívali. Bob mě posadil na gumový balón. Chvíli se mi pokoušel vysvětlit, jak se vlastně sedí rovně. Když se mu to povedlo, dal mi do rukou posilovací gumu (nejměkčí) a vysvětlil mi, co s ní mám dělat. Když jsem to konečně udělal správně, pochopil jsem, že to budou velmi dlouhé dvě hodiny.

Takových veselých cviků mě čekalo ještě pár. ...konečně železoNapříklad zvedání na první pohled směšně malých činek pomocí deltového svalu bez zapojení trapézu. Jak se ukázalo po prvních pár technicky správných opakováních, byl jsem to já, kdo byl směšný, když si myslel, že tyhle činky by mohl zvedat celý den.

Nepomohl jsem si, ani když přišlo na posilování svalů, které používám denně (očividně při běžném denním režimu nedokážu docenit jejich maximální potenciál).

 

 

 

 

 

 

 

 

...s balónem...Došlo i na cviky, které – dalo by se říci – nebyly úplně pro mě. Když se tak stalo, vymyslel trenér Bob vhodnou alternativu, kterou jsem již byl schopen akceptovat (rozuměj „provést alespoň průměrně správně a nezmrzačit sebe, či někoho ve svém okolí“).

Trenér Bob se soustředil během celého tréninku především na to, abych správně ovládl techniky jednotlivých cviků. Když už se mi povedlo správně cvik provést, připomněl mi trenér Bob, že by bylo vhodné se během série čas od času i nadechnout. Když jsem zvládl techniku i dýchání (Někdy to chvíli trvalo, což nechápu, protože jsem byl přece vždycky tak šikovné dítě.), přišel čas na vydatný počet opakování.

Co se týče zátěže, musím přiznat, že byl trenér Bob milosrdný. Odcházel jsem příjemně unavený a druhý den jsem se dokonce mohl i pohybovat (prostě mohl, ale „jak“ už není podstatné :o).

Abych nepředbíhal, po strečinku a sprše jsem si s trenérem Bobem sedl do relax zóny. Vytiskl mi seznam cviků a ještě jednou je se mnou prošel a zdůraznil správnou techniku. Abych nemusel při dalším tréninku zbytečně přemýšlet, dopsal mi i jednotlivé zátěže.

Aktuální stav je tedy 2x týdně posilovna, 3x SPINNING® (nebo jiná aerobní aktivita). Zatím se mi daří tempo držet i přes občasné akutní návaly nedostatku času.

Mé večerní návraty do kanceláře a pokusy o konstruktivní vytváření hodnot připomínají sebemrskačské indické festivaly. Odměnou za trochu toho nepohodlí je ale velmi dobrý pocit. Po dlouhé době se začínám cítit ve vlastním těle jako doma, i když je to dům v rekonstrukci, kde čile probíhají stavební a (především) bourací práce.

 

Do Formy: První srovnávací výsledky

inbody-měřeníA je to tady. Okamžik pravdy. Druhé měření, díky kterému se dozvím, jak jsem si za poslední měsíc vedl. Zdali se povedl původní záměr hubnout na tuku a nabývat na svalech, či jsem hubnul nezdravě i na svalové hmotě, nebo nejhůř – jsem nehubnul vůbec (tato alternativa by mi pravděpodobně způsobila lehkou mozkovou příhodu).

Pokud jste četli minulý článek, víte, že můj tréninkový plán sestával z posilování 2x týdně a SPINNING®u 3x týdně.

Tento plán se mi dařilo celý měsíc dodržet a dvakrát dokonce překročit. Moje odhodlání dalece předčilo odhodlání vzorného kolektivu při sběru papíru.

Skutečně vyčerpávající byl (a stále je) můj souboj se zdravými stravovacími návyky. I na tomto poli jsem se celý měsíc snažil dodržovat disciplínu a řád. Bohužel jsem nebyl vždy úspěšný. Důsledkem jisté dávky nedůslednosti bylo pár vynechaných svačin a odbytých snídaní, ale i několik večerních nájezdů na nebohé skladové zásoby. (Ikdyž, nutno podotknout, tyto nájezdy již zdaleka nepřipomínají ony barbarské časy před změnou životosprávy.)

 

 

 

 

Jakže jsem to dopadl?

Před (18. 2. 2013)

Váha: 111,8 Kg
Z toho svalstvo: 36,6 L
Z toho tuku: 47,3!!!

A po (19. 3. 2013)

Váha: 111,2 Kg
Z toho svalstvo: 38,0
Z toho tuku: 44,4

 inbody-svalová hmota,tuk - srovnání výsledkůinbody-útrobní tuk-srovnání výsledkůinbody-vyváženost postavy-srovnání výsledků

Na první pohled jsem za měsíc intenzivního tréninku zhubnul jen 0,6 Kg. Tohle když jsem viděl, tak jsem už už vytáčel rychlou.

Druhý pohled, kterého jsem přes akutně zvýšený nitrolebeční tlak nebyl sám schopen, ovšem ukazoval významný úbytek na tuku – necelá tři kila, panečku. Když jsem tohle slyšel, srdce zaplesalo a samou radostí vyrovnalo předchozí arytmii.

Největší radost mi ovšem udělal přírůstek na svalech - 1,4 Kg. Tento faktor je totiž klíčový nejen pro lepší vzhled, vyšší sebevědomí a větší sílu, rychlost a výdrž, ale především na budoucí rychlejší spalování dalšího tuku.

(Při tomto měření mi dokonce „hodnotítko“ doporučilo zvýšit příjem kalorií o celou stovku oproti minulému měření.)

Oslavy hodné dobré zprávy… jen škoda, že střízlivím a že nejsem fanda do dortíků a zmrzliny. Tak jsem to večer zazdil jedním nealko pivem.

Pokud jste stejně jako bystří jako já, hned jste si všimli, že výsledná hmotnost by měla být podle úbytku tuku a přírůstku svalů o něco nižší.

Detailní kontrolou výsledků jsem odhalil, že se mi v těle uložilo od minulého měření víc vody. Paradoxně to pro mě znamená, že do sebe musím dostat víc tekutin.

Nedostatečný pitný režim vede ke snaze organismu uschovat si vodu pro pozdější využití. Výsledkem toho je zadržování vody v buňkách, které si tímto způsobem vytvářejí zásoby.

Můj pitný režim v současné době vykazuje podobné nedostatky jako před dvěma měsíci režim stravovací. Průměr na den u mě činí 1,5 litru. Obecné pravidlo zní 3 deci na 10 kilo váhy a den. Vypít za den jednou tolik vody? Jako alkoholik bych to jednoduše dohnal večer na pivku, ale jako abstinent si s tím nějak nevím rady.

Kupředu, levá, zpátky ni krok… Cíle do dalšího měření jsou jasné:

udržet nastolené tempo,
striktněji dodržovat pravidelnost stravování,
víc dbát na pitný režim.

Do formy: 6 desítek soutěžících a 3 měsíce. Jak jsem obstál?

Po delší dobu jsem udržoval rádiový klid (nechcete přece uprostřed soutěže radit soupeřům). „Nebyl čas ptát se, kdo je kdo…“ Až do teď.

Do formy na SpinneruAbych Vás po delší odmlce opět uvedl do obrazu, jen krátce shrnu. Do formy je již tradiční novoroční klání, které připravuje továrna na břišní kostičky – Spinning & Fitness. Podstatou této soutěže je během tří měsíců odbourat co nejvíce tuku a pokusit se při tom zvýšit objem kosterního svalstva.

Jak soutěž probíhá?

Po přihlášení následuje první vážení / měření na přístroji, který krom vaší tělesné hmotnosti změří pomocí elektrického odboru, které vaše tělo klade, i množství útrobního a podkožního tuku a jako bonus Vám sdělí i množství kosterního svalstva.

Tato měření vás čekají během soutěže celkem 4 – po úvodním ještě každý měsíc. Rozhodující je ovšem až to poslední. Jak již bylo naznačeno výše – válku nevyhrává ten, kdo nejvíc sníží svou tělesnou hmotnost. Jde o poměr mezi úbytkem tuku a přírůstkem svaloviny.trénink v posilovně

Letos se do soutěže přihlásilo celkem 59 účastníků – se mnou 60, já se oficiálně soutěže neúčastnil. To mi ovšem nezabránilo se porovnat s těmi, kdož útočili na celkové vítězství.

Jak jsem obstál?

Nebudu Vás zbytečně napínat… Vyhrál jsem sám nad sebou ve všech ohledech – po dlouhé době mám na těle víc svalů než tuku. Poměr se překulil sice těsně, ale překulil. Kdo by smutnil nad tím, že je to zatím jen pár deka. Z únorového poměru 56,4% tuku ku 43,6% svalů jsem v květnu dosáhl výsledku 49,7% tuku ku 50,3% svalů.

Abyste nemuseli dohledávat údaje v předchozích dílech, tady je shrnutí v absolutních číslech:

Do formy SpinningMnožství kosterního svalstva:

36, 6 Kg – únor | 39,3 Kg – květen

Množství tuku:

47,3 Kg – únor | 38,8 Kg - květen

Ano, je to tak, Po třech měsících jsem o 8,5 Kg tuku lehčí a o 2,7 Kg aktivní svalové hmoty těžší a k tomu jsem prý ještě omládl o 5 let (tato informace vyplývá s rozhovoru s jednou slečnou, která nevěřila, že už mám něco odslouženo).

Lid versus mé skromné 

Pořadí se určovalo podle procent, která činila rozdíl mezi poměrem svalů a tuku na startu soutěže a na jejím konci.

...a endorfiny jsou vyplaveny :o)

Oficiální vítěz soutěže Do formy 2013 dosáhl hodnoty 5,5%. Není to sice historický rekord, ale pořád je to impozantní množství potu odevzdaného v posilovně nebo na Spinneru.

I když mě v průběhu oněch tří měsíců trenér Bob neustále utěšoval, konejšil a přesvědčoval, že mé výsledky jsou skvělé a obdivuhodně ne úplně obvyklé, na to, že bych mohl vyhrát, jsem nevsázel.

A byla to chyba. Tímto se trenéru Bobovi omlouvám za svou nedůvěřivost. Nevyhrál jsem totiž jen sám nad sebou.

Vyhrál jsem nad celým startovním polem… můj výsledný koeficient je 6,7%. Ani můj výsledek není historický rekord, ale celé pole jsem za sebou nechal o více než procento. 

...to je Spinning

To byl šok nejen pro mě, ale i pro trenéra Boba – požádal jsem ho proto o opakovanou kontrolu výsledku – nebyla to chyba.

Chcete vědět jak dosáhnout podobných výsledků?


V příštích dílech poodhalím vítěznou strategii. Sledujte profil Spinnig & Fitness na CentrumBrna.cz pro aktuální zprávy o boji s přebytečnými kily.

 

 

 

 

 

 

 

               

 

 Do formy: Vítězná strategie, aneb jak porazit hordy tuku – kardio

Spinning pelotonKdyž jsem si pročítal poslední článek o výsledcích soutěže Do formy, zjistil jsem, že to vypadá jako by se toho výsledku dalo dosáhnout válením na pláži v dosahu obsluhy nedalekého baru s kokosem v ruce.

Samozřejmě, že tak to není. Ale když se ohlédnu zpět, musím přiznat, že to nebylo ani smrtelně náročné.

První měsíc

Peklo. Nejkratší možná definice. A vlastně i pekelně výstižná. Prvních 6 lekcí SPINNINGu si pamatuji velmi živě. Bylo to zároveň mých prvních 14 dní v procesu rekultivace mé tělesné hroudy.

Bolelo mě všechno, zadek, zápěstí, nohy od chodidel až po třísla, ramena, záda, břicho… měl jsem co dělat, abych lekce vůbec dokončil. Dech se stal mým nepřítelem a srdeční tep byl jako válečné bubnovaní polynéských kanibalů.to je trénink

Peklo. 6 lekcí. 14 dlouhých dní. A pak… konečně zlom. Po prvním měsíci jsem již byl schopen nastolit tempo 5ti SPINNING lekcí týdně a přežít.

Spinning

A nejen to, dokonce jsem byl schopen si začít znovuobjevenou dimenzi pohybu i užívat.

Mít rád bolest

Tahle pasáž, jak by mohl nadpis napovídat, nebude o změně sexuálních preferencí. Důležité je naučit se, jak se novými aktivitami bavit i přes ohromný odpor atrofovaného svalstva.

Každý tréninkový den během soutěžních měsíců jsem překonával sám sebe. Každý trénink se tak pro mě stal novou výzvou. Některé techniky jízdy na Spinneru jsou pro začátek jednoduše životu nebezpečné – například „running.“ Při prvních lekcích jsem tuto techniku spíš víc proseděl.

Při každé další lekci jsem si proto vytkl za cíl vydržet práci ze sedla o chlup déle než minule. Podobných triků jsem na sebe zkoušel několik. Vyšší zátěž, vyšší frekvence, víc opakovaní neoblíbených technik…

Buch-buch… Buch-buch…

Tenhle zvuk je ze začátku vaším největším nepřítelem. Tak nějak nevíte, co si počít s vlastním dechem, natož pak co s vlastním tepem. Takže prvních pár týdnů nechte tepovku doma, a když vám ji někdo náhodou bude chtít vnutit, zdvořile odmítněte. Jen by Vás to zbytečně znervózňovalo a rušilo.

Já jsem začal sledovat svůj tep až ke konci druhého měsíce. V tu chvíli už jsem byl schopen se soustředit na reakce svého těla, porozumět jim a respektovat je. Do té doby bylo mé trénování bojem o holý život. Vyslyšet hlas mého těla by znamenalo jednoduše hodit ručník do ringu.

Tepovka Vám pomůže lépe kontrolovat svůj trénink. Naučí Vás, jak jezdit, aby byl trénink skutečně efektivní. Je důležité vědět, co se stane, když střídáte různé techniky a zátěže, když jste v aerobním pásmu a když přepálíte a dostanete se do anaerobního pásma. Tedy otázka nezní: „Co se stane?“ Ale: „Jak to cítíte.“

S tepovkou jsem jezdil pravidelně 2 měsíce. Během té doby jsem se naučil, jak a co potřebuji jezdit, aby byla lekce v souladu s nastavením mého tréninku.Spinning

Co se učím do teď, je jak se během tréninku soustředit ne na výkon, ale na samotný pocit z jízdy.

Shrnutí a doporučení

Když se rozhodnete, že chcete změnit svůj životní styl, přežijte první měsíc. Jen jeden 

Spinning

poctivý měsíc – 2 tréninky první týden, 3 tréninky druhý i třetí týden a 4 tréninky 4 týden.

Dostaňte se do tempa a máte vyhráno.

(Jeďte jen tréninky zaměřené na zvýšení kondice a odbourávání tuku, tzv. kardio. Já doporučuji Spinning. Zkusil jsem si i jiné, ale nějak mě to nebavilo. Spinning je pro mě zábava, jezdím s výbornými instruktory, kteří mají vkus na hudbu.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

.

Do formy: Jen kardio na vítězství nestačí

V minulém článku jsem rekapituloval svoje začátky. Soustředil jsem se především na způsob jakým soustředěně ničit tuk. Buňku po buňce. od Spinningu k železuCož byla hlavní zbraň v boji o celkové vítězství většiny z přihlášených

V soutěži Do formy, kterou pořádá Spinning&Fitness, ale rozhodují nejen kila zničeného tuku. Nejtěžším úkolem je spojit redukci hmotnosti spalováním tuků s budováním svalové hmoty.

Nechal jsem se tak uvrhnout i do světa moderních mučidel.

Od kardia k něčemu trochu ostřejšímu

Druhý měsíc mé obrody se stal i prvním měsícem soutěžním. Cílem rázem nebylo jen zbavit se tuku, ale zároveň i přistavět něco málo toho svalstva. Pěkně cihličku po cihličce přidávat gramy svalových bílkovin k ochablým zbytkům mého svalového aparátu.

První trénink jsem již popsal zde v kapitole Do formy: Poprvé v posilovně. Proto nebudu dále rozvádět podrobnosti o úplných začátcích své kariéry naturálního kulturisty.

Když to nebaví, nemá smysl to dělat

Z posilovny jsem měl vždy patřičný respekt. Neměl jsem strach ze SPINNINGu. V letech mladších jsem na kole trávil hodně času, proto jsem věděl, že si po počátečních bolístkách v tomto pohybu najdu určitou oblibu. S posilováním byly mé zkušenosti poněkud skrovného charakteru a největší obavy jsem měl z toho, že mě to nebude bavit.veslování - concept 2

Jak se ukázalo v průběhu času, byly mé obavy liché. Ne že by mě vyloženě bavilo zvedat těžké objekty opakovaně po stejné trase bez viditelného smyslu a výsledku. Posilování dokáže člověka strhnout nekonečným prostorem k růstu, zdokonalování, přemáhání a překonávání sebe sama.

Popravdě řečeno je systém, který Vás udrží neustále v tempu, neuvěřitelně sofistikovaný a přitom brilantně jednoduchý.

 

Vydržet za každou cenu

První trénink jsem byl jako šmoula. Zvedal jsem v podstatě vzduch, všechno mě z toho bolelo a ještě jsem si u toho připadal jako prkýnko od záchodu. Myslel jsem si, že neexistuje nic, co by mě donutilo, dělat tohle dlouhodobě.

Druhý trénink jsem ještě pořád ladil techniku, což samozřejmě neposkytovalo žádnou progresi a můj lehce zoufalý stav se začal veslování-concept 2prohlubovat. Když nadešel čas třetího tréninku, měl jsem velmi vážnou krizi odhodlání.

Nakonec jsem v sobě zlomil rostoucí odpor a přinutil jsem se ještě vydržet.

Ono se to zlomí

trénink posilovnaTo se nakonec ukázalo jako velmi rozumný krok. Moje technika byla sice ještě opatrná, ale už jsem jí nemusel věnovat tolik pozornosti a začal jsem zvyšovat zátěže. Poprvé jsem měl z posilování dobrý pocit.

V průběhu prvního měsíce jsem byl schopen na některých cvicích přidat i 150% zátěže. A tohle už prostě baví. A v tom je vlastně kouzlo celé strategie, jak se udržet s posilováním neustále v tempu a jak se jím začít zároveň i bavit.

Když se mi něco zdálo už moc jednoduché, dal jsem si větší zátěž. Když bylo něco těžké tak, že jsem dokázal udělat jen ku příkladu 4 opakování, na příštím tréninku jsem si dal cíl udělat jich 6.

A na konec, když už se mi zdálo, že mi všechno začíná jít lépe a radostněji přišel trenér Bob a změnil mi komplet trénink. Najednou zjistíte, že jen drobná změna cviku znamená ponížení zátěže někdy i o více než 30%.

Díky tomu je fitness vlastně nevyčerpatelná zásobárna motivace.

Shrnutí

Jak káže sv. Pavel: „Všeho zkuste, což dobrého jest, toho se držte.“trénink

Pro mě ještě na přelomu letošního a minulého roku bylo naprosto nepředstavitelné, že by mě mohla posilovna bavit. Myslel jsem si, že mě bude bavit veslování. A chyba lávky. O půl roku později vím, že vesla vypadají dobře, jen když je na nich někdo jiný a já chodím bouchat na železa.

Zkuste si všechno, zkuste nějakou chvíli vydržet a když se to po pár opakováních nezlomí, zkuste něco jiného.

V příštím článku se postavím své největší nemesis ve válce s tuky. Ano, ano, řeč bude nejen o disciplíně a sebekázni, ale především o jídle. Jak, co a kdy jíst, aby kila mizela rychlostí kácení deštných pralesů?

.

.

...tak šel čas v tabulce kde v dolní části jsou data měření a nad nimi barevnými značkami vyznačené hodnoty celkové hmotnosti,množství tuku a aktivní svalové hmoty...

průběh odbourávání tuku a nárůstu aktivní svalové hmoty

Kontakty

SPINNING & FITNESS

Telefon: 776 874 118

Rezervace SPINNING a sálové lekce
Kounicova 20, 602 00 Brno
Mobil: : 776 874 118
E-mail: info@spinningafitness.cz

Otevřeno:
Pondělí - pátek 8:00 - 21:00
Sobota 9:00 - 13:00
Neděle 16:00 - 21:00

Rezervace EMS:
BODY EXPRESS Rozmarýn

Bořivoj Drastich
borivoj.drastich@bodyexpress.cz
+420 777 874 118
www.bodyexpress.czSledujte náš Facebook:


Spolupracujeme: